Cilt ve Makyaj Temizliği

Posted by admin 23/03/2018 0 Comment(s)

Cilt ve Makyaj Temizliği

Her cildin kendine özgü bir bakım rutinine ihtiyacı vardır. Eğer cildinize gerekli önemi vermez ve yapmanız gereken bakımları gerçekleştirmezseniz zamanla cildinizde sorunlar oluşabilir. Örneğin sivilce, kimi ciltlerde fazla salgılanan yağ sonucu oluşur. Sebum olarak adlandırılan bu yağ, uygun temizleyiciler ile temizlenmeli ve hatta tonik işlemi ile ciltten arındırılmalıdır. Cilt ve makyaj temizliği, cildinizde oluşabilecek sorunları önlemede rol oynadığı gibi daha sağlıklı gözükmenizde de etkin bir role sahiptir.

Cilt ve Makyaj Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Her şeyden önce kullanacağınız tüm cilt ürünlerinin cilt yapınız ile uyumlu olması gerekir. Eğer yağlı ve karma cilt tipine sahipseniz buna göre üretilen ürünleri tercih etmelisiniz. Ancak kuru ya da hassas bir cildiniz varsa bu tip ciltlere özel geliştirilmiş formüle sahip bakım ürünlerini kullanmalısınız. Cilt ve Makyaj temizliği nasıl olmalıdır sorusunun cevabı, uygun ürünlerden geçer.

Cilt temizleyici jel ya da köpük kullanılabilir. Günümüzde pek çok markaya ait çeşitli temizleyiciler bulunuyor. Cildinizi uygun temizleme ürünü ve ılık su yardımıyla temizledikten sonra tonik işlemine geçebilirsiniz. Ciltte kalan yağın ve kirin gözeneklerden atılmasını sağlayan tonik, daha genç ve diri bir cilde kavuşmanıza katkıda bulunur. Kimi ciltlerde soyulma ya da kızarma yapabilen tonik, tıpkı temizleyicilerde olduğu gibi dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Tüm bu işlemlerin ardındansa elbette cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağ içermeyen, su bazlı nemlendiriciler ilk tercihiniz olmalıdır. Bunun yanında eğer kuru bir cildiniz varsa bitkisel yağlar içeren, özel formüle sahip nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Makyaj Temizliği İçin Uygun Ürünleri Seçmek

Tıpkı cilt temizliğinde olduğu gibi makyaj temizliği için de cildinizle uyumlu ürünleri seçmeniz gerekir. Bu alanda geliştirilen makyaj temizleme suları ve sütleri, cildinize zarar vermeden makyajın arındırılmasını sağlar. Aynı zamanda bakım dahi yapan bu ürünler, ardından nemlendirme işlemini de uygulamanızla sağlıkla bir cilde kavuşmanıza katkıda bulunur.

Cilt ve makyaj temizliği, benzer olarak görülebilir. Ancak bazı ürünler makyajı özenle temizlemek adına formüle edilirken bazı ürünlerse ciltteki yağ fazlalığını yok etmek adına üretilebiliyor. Bu nedenden ötürü cilt temizliği için kullandığınız ürünler ile makyaj temizliği adına tercih ettiğiniz ürünleri ayrı tutmanızda fayda var.

Yorum Yap